Widoczna Wiara

samaritan-1246021-1279x1705

List Jakuba 2:14-26

Moi przyjaciele, jaki jest sens mówić, że się wierzy Bogu, jeśli ta wiara nie przejawia się w czynach? Czy taka wiara może kogoś zbawić?   Załóżmy, że ktoś z wierzących – mężczyzna lub kobieta – nie ma pieniędzy na ubranie i jedzenie.  Wtedy ktoś z was powie im: „Bądźcie dobrej myśli! Mam nadzieję, że uda wam się zdobyć coś do ubrania i jedzenia”, sam jednak nie da im tego, czego potrzebują. Czy jego słowa będą miały wtedy jakieś znaczenie?

Podobnie jest z wiarą. Jeśli nie wypływają z niej dobre czyny, znaczy to, że jest martwa.

Ktoś jednak może powiedzieć: „Jeden wierzy Bogu, a drugi czyni dobro”. Jak jednak udowodnisz, że wierzysz Bogu, skoro z twojej wiary nie wypływają żadne dobre czyny? Ja właśnie poprzez moje czyny pokazuję, że wierzę Bogu!

Twierdzisz, że wierzysz w istnienie Boga? To dobrze, ale demony też w to wierzą, a mimo to drżą ze strachu.  Niemądry człowieku! Czy mam ci udowodnić, że wiara, z której nie wypływają dobre czyny, jest bezużyteczna?

Czy Abraham, nasz przodek, nie został uniewinniony przez Boga na podstawie czynu? Złożył przecież swojego syna, Izaaka, na ołtarzu ofiarnym!  Widzisz więc, że jego wiara była ściśle powiązana z czynami i właśnie dzięki nim stała się doskonała.  W ten sposób wypełniły się następujące słowa Pisma: „Abraham uwierzył Bogu i został uniewinniony”. Co więcej, Abraham został nawet nazwany przyjacielem Boga!  Widzicie więc, że człowiek zostaje uniewinniony również na podstawie jego czynów, a nie tylko wiary.

Kolejny przykład stanowi Rachab, prostytutka z Jerycha. Czy nie została ona uniewinniona na podstawie jej czynu? Udzieliła przecież schronienia izraelskim zwiadowcom i wskazała im drogę ucieczki!

Ciało, w którym nie ma ducha, jest martwe. Podobnie jest z wiarą – jeśli nie wypływają z niej dobre czyny, jest martwa.”

Nikt nigdy nie musiał namawiać Jakuba, by się podzielił tym, co myśli. I w tym fragmencie tez mówi prosto z mostu, co ma na myśli.  W swej wypowiedzi adresuje tych, którzy twierdzą, że przyjęli zbawczą łaskę Jezusa, ale nie mają pragnienia by kochać i służyć drugim, tak jak Pan Jezus to robił. Jakub tłumaczy tutaj, że zawierzenie Jezusowi, pokochanie Go i złożenie całej swojej ufności w Nim, w naturalny sposób pobudza nas do dobrych uczynków, czyniąc nasza wiarę żywą. Niemniej prawda jest taka, że my wszyscy, od czasu do czasu, odczuwamy zmęczenie, zniechęcenie i podświadomie zaczynamy dbać tylko o siebie. Cóż więc możemy powiedzieć? Wiemy przecież, że aby Chrystus był widzialny w naszym życiu, w tym co robimy, potrzebujemy spędzać czas w Jego obecności i trwać w Nim na co dzień.

Rozważania

  • Czytając powyższy fragment ponownie, zwróć uwagę które słowo lub zwrot przyciąga twoją uwagę najbardziej. Jak myślisz dlaczego właśnie te słowa przemawiają do ciebie?
  • Pomyśl o trzech czy czterech osobach, z którymi miałeś kontakt w tym tygodniu. W jaki sposób twoje zachowanie i postawa podczas spotkań z nimi, odzwierciedlała twoją wiarę w Chrystusa? W czym zawiodłeś podczas tych spotkań?
  • Czasami, kiedy coś nas zrani, kiedy wydaje nam się, że jesteśmy w punkcie bez wyjścia, zaczynamy się izolować od świata i przestajemy przejawiać inicjatywę. W jakiej sferze swojego życia wydaje ci się, że utknąłeś w martwym punkcie? Jaki jest stan twojego serca, kiedy zaczynasz izolować się od świata?

Ojcze wiem, że nie zawsze zachowuję się zgodnie z tym, w co wierzę. Czasami czuję się przemęczona, przeciążona i zniechęcona. Pomóż mi nie poddawać się tym uczuciom. Potrzebuję czuć Twą obecność i wsparcie w tych chwilach, tak bym dzięki Twej mocy mógł odzwierciedlać Chrystusa każdą chwilą mojego życia. Amen.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s