Życie wiarą

hand-on-a-bible-1417258-1279x850

List do Hebrajczyków 11:1-16

„Wiara jest gwarancją spełnienia się naszej nadziei i dowodem na istnienie niewidzialnej rzeczywistości. Ze względu na nią, w przeszłości Bóg okazywał przychylność naszym przodkom.

Dzięki wierze wiemy, że cały wszechświat powstał na rozkaz Boga i że wszystko, co widzimy, wzięło swój początek ze świata, którego nie widać.

Dzięki wierze Abel złożył lepszą ofiarę niż Kain. Bóg zaś – przyjmując dar Abla – potwierdził jego prawość. Choć on sam umarł, jego wiara nadal przemawia, będąc przykładem dla innych.

Również dzięki wierze Bóg zabrał do siebie Henocha, który nie doświadczył śmierci. Nikt nie mógł go odnaleźć na ziemi, bo został zabrany przez Boga. Ale zanim to się stało, Bóg potwierdził, że obdarzył go swoją przychylnością.  Bez wiary nie można bowiem podobać się Bogu. Każdy, kto chce do Niego przyjść, musi więc uwierzyć, że On istnieje i nagradza tych, którzy Go szukają.

Dzięki wierze Noe zbudował okręt, aby ratować swoją rodzinę. Usłyszał bowiem o tym, co miało się wydarzyć, i głęboko się tym przejął. Jego wiara stała się wyrokiem dla reszty świata, dla niego zaś – podstawą Bożej przychylności.

Dzięki wierze Abraham posłuchał Boga i wyruszył do kraju, który miał otrzymać od Niego w darze. Poszedł, nie wiedząc nawet, dokąd idzie.  Dzięki wierze zamieszkał tam jako cudzoziemiec. Podobnie postąpili Izaak i Jakub, którzy również otrzymali tę samą obietnicę od Boga.  Abraham był posłuszny Bogu, ponieważ czekał na miasto zbudowane na trwałych fundamentach, którego architektem i budowniczym jest sam Bóg.

Dzięki wierze Sara, która nie mogła mieć dzieci, pomimo podeszłego wieku zaszła w ciążę. Uznała bowiem, że Bóg, który złożył jej obietnicę, jest godny zaufania.  Dzięki temu z jednego człowieka – Abrahama, męża Sary – Bóg wywiódł cały naród Izraela. Mimo że Abraham był już bliski śmierci, Bóg uczynił go ojcem narodu, który jest tak liczny, jak gwiazdy na niebie i piasek na brzegu morza.

Wymienieni tu ludzie wiary umarli i nie doczekali się spełnienia wszystkich obietnic. Ujrzeli je jednak z daleka i ucieszyli się z tego. Uznali też, że na tej ziemi są jedynie cudzoziemcami i wędrowcami, będącymi z dala od domu.  Pokazali przez to, że szukają prawdziwej ojczyzny.  Nie mieli jednak na myśli jakiegoś ziemskiego kraju, który wcześniej opuścili. Gdyby bowiem tak było, mogliby przecież do niego wrócić.  Ojczyzną, do której zmierzali, był jednak prawdziwy dom w niebie. Dlatego Bóg nie wstydzi się mówić, że jest ich Bogiem. Dla nich też zbudował w niebie miasto.”

Autor Listu do Hebrajczyków przekazuje nam definicję wiary i opisuje wiele przykładów wiary w działaniu. Tak często w naszym życiu mylimy wiarę z przekonaniami, jakie mamy na temat Boga. Wiara zaczyna się od przekonania o istnieniu Boga i kim On jest, jednak jej definicja i wykładnie jest dużo większa. Jak widzimy w przytoczonych powyżej przykładach, wiara to zaufanie Bogu, które przejawia się w działaniu i postawie danej osoby. Nasza wiara jest czynna, kiedy jesteśmy posłuszni Bożej woli, zwłaszcza wtedy, kiedy nie rozumiemy gdzie On nas prowadzi. Kiedy powinniśmy przebaczyć tym, którzy nas zranili, w błogosławieniu naszych wrogów, podejmując działanie tam, gdzie inni odwrócili się plecami, kochając ludzi nawet wtedy, kiedy jest to trudne i bolesne – tak właśnie przejawia się czynna i żywa wiara.

Rozważania

  • Czytając powyższy fragment ponownie, zwróć uwagę które słowo lub zwrot przyciąga twoją uwagę najbardziej. Jak myślisz dlaczego właśnie te słowa przemawiają do ciebie?
  • Z którą z postaci opisanych w tym fragmencie Słowa identyfikujesz się? Dlaczego?
  • Przypomnij sobie moment, kiedy twoja wiara pobudziła cię do usłużenia i pomocy drugiej osobie. Jakie miałeś wtedy uczucie? W jaki sposób pomogło ci to doświadczyć Bożej obecności?

Boże Ojcze, dzięki Ci za dar wiary, za to że uzdolniłeś mnie i dałeś siłę do działania nawet wtedy, kiedy świat mówi, że powinienem dać sobie spokój. Pokaż mi sfery mojego życia, gdzie chcesz by moja wiara stała się aktywna. Pokaż mi ludzi, którym chcesz bym usługiwał i pomagał. W łasce Swej daj mi siłę i wytrwałość w pracy, jaką mi zleciłeś. Daj bym był pośród tych, którzy nawet w ostatnich chwilach życia służą Tobie aktywnie. Amen.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s