Chodzenie w Duchu

candle in hand

List do Galacjan 5:13-26

Przyjaciele, zostaliście powołani do życia w wolności. Nie po to jednak, aby gonić za przyjemnościami, ale aby okazywać innym miłość i pomagać im. Całe Prawo Mojżesza streszcza się bowiem w jednym przykazaniu: „Kochaj innych ludzi jak samego siebie!”.  Jeśli więc zachowujecie się jak dzikie zwierzęta, kąsające się nawzajem i skaczące innym do oczu, to uważajcie, żebyście się przypadkiem nawzajem nie pożarli.

Posłuchajcie mnie! Niech waszym życiem kieruje Duch Święty, a wtedy nie będziecie ulegać grzesznym pragnieniom.  Pomiędzy Duchem a ludzkimi grzesznymi pragnieniami istnieje bowiem konflikt. Siły te są sobie przeciwne, dlatego nie możecie żyć tak, jak czujecie, że powinniście.  Jeżeli jednak pozwolicie się prowadzić Duchowi Świętemu, Prawo Mojżesza nie będzie miało nad wami żadnej władzy.

Uleganie grzesznym ludzkim pragnieniom prowadzi do: rozwiązłości seksualnej, nieczystości, niemoralności,  oddawania czci podobiznom bożków, czarów, nienawiści, kłótliwości, zazdrości, gniewu, egoistycznych ambicji, niezgody, rozłamów,  zawiści, pijaństwa, hucznych imprez i innych tego typu zachowań. Po raz kolejny przypominam wam, że ci, którzy tak żyją, nie wejdą do królestwa Bożego.

Natomiast owocem działania Ducha Świętego jest: miłość, radość, wewnętrzny pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność,  łagodność, opanowanie. Takim postępowaniem nie łamie się Prawa. Ci zaś, którzy należą do Chrystusa, przybili do Jego krzyża swoje ludzkie skłonności i grzeszne pragnienia.

Skoro więc żyjemy dzięki Duchowi Świętemu, to pozwólmy, aby On nas prowadził.  I nie szukajmy taniej popularności, która prowadzi do wzajemnych nieporozumień i zawiści.”

Wolność czasami staje się bardzo niebezpieczną rzeczą w ludzkich rękach. Mamy skłonności oddać się wszelkim pożądaniom i przyjemnościom. Apostoł Paweł mówi tutaj, że nasza wolność w Chrystusie ma zupełnie inny cel. Pobudzeni miłością, w tej wolności mamy usługiwać sobie nawzajem. Sami z siebie nie potrafimy wypełnić tego powołania. Tylko poprzez chodzenie w Duchu Świętym jesteśmy w stanie ukochać drugiego człowieka ponad samego siebie.

Rozważania

  • Czytając powyższy fragment ponownie, zwróć uwagę które słowo lub zwrot przyciąga twoją uwagę najbardziej. Jak myślisz dlaczego właśnie te słowa przemawiają do ciebie?
  • Od czego chciałbyś być uwolniony? Co trzyma cię przywiązanym do tej rzeczy, relacji czy nawyku?
  • Co pomaga ci trwać przy Bogu? Co w twoim życiu powoduje oddzielenie od Boga? Jakie zachowania i postawy dają ci znać, że powoli oddalasz się od Niego?

Ojcze, dzięki Ci za wolność, jaką mam w Chrystusie. Dzięki Ci, że nie muszę już być niewolnikiem moich pożądań i słabości. Proszę pomóż mi, bym natychmiast zauważył, że zaczynam podążać za własnymi zachciankami i marzeniami. Daj mi siłę, by oddać to wszystko Tobie. Pragnę aby moje życie odzwierciedlało Twoją obecność. Proszę wypełnij mnie Duchem Świętym i daj siłę by rozdawać miłość drugim. Amen

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s