Mieć Wiarę by Podążania

1c01ccf41ce6dced8edc5d84478658d9

List do Rzymian 1:1-17

Piszę do was ja, Paweł, sługa Chrystusa Jezusa, powołany na apostoła, aby głosić dobrą nowinę od Boga. Zapowiadali ją już Jego prorocy w świętych księgach. Jest to dobra nowina o Jego Synu, potomku króla Dawida – Jezusie Chrystusie, naszym Panu. On to, dzięki Duchowi Świętemu, przez zmartwychwstanie okazał się pełnym mocy Synem Bożym  To od Niego otrzymaliśmy łaskę i misję apostolską, aby przez wiarę doprowadzić do posłuszeństwa Mu wszystkich pogan.  Wśród nich jesteście i wy, powołani przez Jezusa Chrystusa.

Wszystkim wam, mieszkającym w Rzymie, ukochanym przez Boga, powołanym i świętym, przekazuję życzenia łaski i pokoju od Boga Ojca i naszego Pana, Jezusa Chrystusa.

Już na wstępie pragnę podziękować Bogu przez Jezusa Chrystusa za was wszystkich, za to, że wasza wiara jest znana na całym świecie.  Bóg, któremu służę całym sercem, głosząc dobrą nowinę o Jego Synu, jest mi świadkiem, że nieustannie o was myślę! Stale proszę Go o to, aby jeśli taka jest Jego wola, pozwolił mi w końcu was odwiedzić.  Gorąco pragnę was zobaczyć i podzielić się z wami duchowym darem dla waszego umocnienia,  abyśmy wzajemnie zachęcili się swoją wiarą: wy moją, a ja waszą.

Drodzy przyjaciele! Wiedzcie, że wiele razy zamierzałem już do was przybyć, aby i wśród was – podobnie jak wśród innych pogan – zebrać duchowy owoc, ale jak dotąd zawsze pojawiały się jakieś przeszkody.  Czuję się dłużnikiem Greków i nie–Greków, uczonych i niewykształconych.  Dlatego tak bardzo chciałbym przedstawić dobrą nowinę również wam, mieszkańcom Rzymu. Nie wstydzę się jej. Jest ona bowiem mocą Boga niosącą zbawienie wszystkim, którzy uwierzą: zarówno Żydom, jak i poganom.  Poprzez dobrą nowinę Bóg ogłosił uniewinnienie grzeszników, które bierze początek z wiary i do wiary prowadzi. Pismo mówi bowiem: „Prawy człowiek będzie żył dzięki wierze”.”

W tym fragmencie Słowa Paweł ukazuje dwa aspekty wiary: zbawczą wiarę i żywą wiarę. Inaczej mówiąc, potrzebna jest nam wiara by otrzymać zbawienie, ale też potrzebujemy wiary, by podążać za Panem Jezusem i być posłusznym Jego naukom. Nie po to mamy wiarę, by trzymać ją w sekrecie, schowaną na dnie serca. Powinniśmy świętować fakt naszej wiary i dzielić się nią ze wszystkimi i zachęcając do niej. Dzieląc się naszą wiarą zachęcamy drugich do wierności i wytrwałości w momentach, kiedy ich wiara jest wystawiona na próbę, osłabiona.

Rozważania

  • Czytając powyższy fragment ponownie, zwróć uwagę które słowo lub zwrot przyciąga twoją uwagę najbardziej. Jak myślisz dlaczego właśnie te słowa przemawiają do ciebie?
  • W jaki sposób wiara pomaga ci być posłusznym naukom Pana Jezusa? Zastanów się nad tym, co sprawia ci problemy w wiernym podążaniu z Chrystusem. Czy zmagania te związane są w jakimś stopniu z brakiem wiary? Dlaczego?
  • Czy znasz kogoś, kto potrzebowałby wsparcia i zachęty w swojej wierze? W jaki sposób ty sam możesz ich zachęcić i wesprzeć? Kto w twoim życiu jest takim źródłem? W jaki sposób możesz skorzystać jeszcze więcej z ich doświadczenia i siły wiary?

Dzięki Boże, za to że pobudziłeś mnie do wiary w Jezusa i do pójścia w Jego ślady. Tak bardzo jestem Ci wdzięczny za dar wiary. Pomóż mi, bym wzrastał w wierze, bym ją praktykował i zachęcał drugich do tego. Daj by moje wybory życiowe były odzwierciedleniem wiary w Twoje obietnice i dobroć. Amen.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s