Co Mogę dla Ciebie Zrobić?

shadows-2-1430931

Ewangelia Marka 10:35-52

„Potem podeszli do Niego Jakub i Jan, synowie Zebedeusza, i rzekli:

– Nauczycielu! Mamy do Ciebie prośbę.

– Jaką? – zapytał.

– Chcielibyśmy zasiadać w Twoim królestwie tuż obok Ciebie – po prawej i lewej stronie.

– Nie wiecie, o co prosicie! – odrzekł im Jezus. – Czy jesteście gotowi wypić mój „kielich cierpienia”? Albo przejść chrzest, jaki jest dla Mnie przeznaczony?

– Tak – opowiedzieli bracia.

– Rzeczywiście, wypijecie ten „kielich” i przejdziecie ten chrzest – kontynuował Jezus –  ale nie mam prawa posadzić was na tronie obok siebie. Te miejsca są już rozdzielone.

Gdy pozostałych dziesięciu uczniów dowiedziało się o tej prośbie, oburzyli się na Jakuba i Jana.   Wtedy Jezus zawołał wszystkich do siebie i powiedział:

– Jak wiecie, wielcy tego świata nadużywają swojej władzy nad ludźmi.  Lecz wśród was powinno być inaczej. Jeśli ktoś z was chce być wielki, powinien stać się sługą.  A kto chce być największy ze wszystkich, musi stać się niewolnikiem wszystkich.   Przecież nawet Ja, Syn Człowieczy, nie przyszedłem po to, żeby Mi służono, lecz aby służyć innym i złożyć własne życie jako okup za wielu ludzi.

Rozmawiając, dotarli do Jerycha. Gdy wychodzili z miasta, ciągnął już za nimi wielki tłum. A pewien niewidomy żebrak, Bartymeusz (to znaczy: syn Tymeusza) siedział tam przy drodze.   Usłyszał, że Jezus z Nazaretu znajduje się w pobliżu ,i zaczął wołać:

– Jezusie, potomku króla Dawida, zmiłuj się nade mną!

– Cicho bądź! – krzyczeli na niego ludzie.

On jednak tym głośniej wołał:

– Potomku Dawida, zmiłuj się nade mną!

Jezus zatrzymał się i rzekł:

– Zawołajcie go tutaj!

Poszli więc po niego i powiedzieli:

– Masz szczęście, człowieku! Chodź, On cię woła!

Bartymeusz zrzucił płaszcz, zerwał się na nogi i ruszył do Jezusa.

– Co mogę dla ciebie zrobić? – zapytał Jezus.

– Nauczycielu! – prosił niewidomy. – Chciałbym widzieć!

 – Dobrze, niech się tak stanie! – powiedział Jezus. – Twoja wiara cię uzdrowiła.

I natychmiast niewidomy odzyskał wzrok i poszedł z Nim.”

W obydwu opisanych tu historiach, Jezus zadał to samo pytanie: „Co mogę dla ciebie zrobić?”. Kiedy Jakub i Jan odpowiedzieli, Jezus pouczył ich na czym polega moc ich powołania, a jak świat rozumie potęgę i pozycję władzy. Ale kiedy Bartymeusz dał odpowiedź na to pytanie, Jezus przywrócił mu wzrok. Nie wiemy dokładnie dlaczego Pan Jezus tak różnie potraktował obie sytuacje, ale może to mieć do czynienia z różnicą w postawie Jana , Jakuba i Bartymeusza. Obaj bracia, Jan i Jakub, byli częściowo motywowani pragnieniem przywilejów i uznania u innych. Bartymeusz po prostu pragnął odzyskać wzrok.

Rozważania

  • Czytając powyższy fragment ponownie, zwróć uwagę które słowo lub zwrot przyciąga twoją uwagę najbardziej. Jak myślisz dlaczego właśnie te słowa przemawiają do ciebie?
  • Jaka by była twoja odpowiedź na pytanie Pana Jezusa: „-Co mogę dla ciebie zrobić”? Zastanów się, co motywuje twoją odpowiedź. Wsłuchaj się, co Pan Jezus pragnie ci przekazać.
  • W jakich aspektach swoje życia szukasz uznania i poważania u innych? Dlaczego? A co by się stało, gdybyś w tych sytuacjach po prostu służył bez żadnych oczekiwań na uznanie i nagrodę? Jakbyś się wtedy czuł? Dlaczego?

Panie, dzięki Ci, że pytasz mnie, co możesz dla mnie uczynić. Pragnę dzielić się z Tobą moimi pragnieniami i potrzebami. Pragnę w Tobie znaleźć ich spełnienie. Ale prawda jest taka, że nie zawsze moje motywy są czyste. Czasami szukam uznania i wyróżnienia. Ugruntuj na nowo moje serce w Twojej miłości i podnieś moją wiarę w Twoją opiekę i zaopatrzenie. Daj mi pewność mojej tożsamości w Tobie i drogi, jaką dla mnie wytyczyłeś. Naucz mnie, jak znaleźć odpoczynek i wytchnienie w Tobie, kiedy pożądania i pragnienia serca staną na mojej drodze. Amen.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s