Należymy do Siebie Nawzajem

commitment-1578037

List do Rzymian 12:1-21

„Przyjaciele! Ze względu na miłość, jaką okazał nam Bóg, wzywam was, abyście złożyli Mu swoje ciała jako żywą, świętą i podobającą się Mu ofiarę. Taka jest natura waszej służby. Nie naśladujcie tego świata i zmieńcie wasz sposób myślenia, abyście wiedzieli, jaka jest wola Boga: co jest dobre, co Mu się podoba i co jest doskonałe.

Jako sługa Boga, z Jego łaski, radzę każdemu z was: nie myślcie o sobie, że jesteście lepsi niż naprawdę jesteście, ale zachowujcie w tej kwestii rozsądek, zgodnie z miarą wyznaczoną wam przez Boga.  Jako ludzie składamy się z wielu różnych części ciała, a żadna z nich nie spełnia tych samych funkcji, co inne.  Tak samo stanowimy jedno ciało w Chrystusie i choć jest nas wielu, jesteśmy różnymi częściami tego samego ciała. Dzięki łaskawości Boga otrzymaliśmy też różne dary – do korzystania zgodnie z ich przeznaczeniem. Jeśli ktoś ma dar proroctwa, niech go wykorzystuje zgodnie z wiarą;  jeśli ktoś ma dar służby – niech pomaga innym; jeśli ktoś ma dar nauczania – niech uczy;  jeśli ktoś ma dar zachęcania – niech będzie dla innych zachętą; jeśli ktoś ma dar dawania – niech daje bezinteresownie; jeśli ktoś ma dar przewodzenia innym – niech sprawuje władzę z gorliwością; jeśli zaś ktoś ma dar miłości – niech okazuje ją z radością.

Nie udawajcie miłości, ale naprawdę kochajcie innych ludzi. Brzydźcie się złem, a wybierajcie dobro.  Bądźcie dla siebie życzliwi i okazujcie sobie przyjacielską miłość oraz szacunek.  Niech wasza gorliwość nie słabnie i z całym zapałem służcie Panu. Cieszcie się z darowanej wam nadziei, okazujcie cierpliwość w trudnościach i wytrwałość w modlitwie.  Pomagajcie innym wierzącym i prześcigajcie się w okazywaniu innym gościnności.

Dobrze życzcie tym, którzy was prześladują – nie przeklinajcie ich!  Cieszcie się z tymi, którzy doznają radości, a płaczcie ze smutnymi.  Żyjcie ze sobą w zgodzie. Nie bądźcie zarozumiali, ale zabiegajcie o przyjaźń prostych ludzi. I nie wywyższajcie się myśląc, że wszystko już wiecie.

 Nie odpłacajcie złem za zło, ale dla wszystkich bądźcie dobrzy.   Jeśli to możliwe i od was to zależy, żyjcie w zgodzie ze wszystkimi ludźmi. Kochani, sami nie wymierzajcie sprawiedliwości, ale pozostawcie to Bogu. Pismo mówi bowiem: „Ja wymierzam karę i Ja za wszystko odpłacam – mówi Pan”. Napisane jest również również:

„Jeśli twój wróg jest głodny – nakarm go;
jeśli jest spragniony – daj mu pić.
W ten sposób zawstydzisz go swoim postępowaniem”.

Nie daj się pokonać przez zło, lecz zwyciężaj je dobrem.”

W tym rozdziale Listu do Rzymian znajdziemy pełen obraz tego, co to znaczy być częścią Bożej rodziny. Bóg dał każdemu z nas specyficzne dary i zdolności, i tylko kiedy używamy ich w szczerości serca i z miłością, cała rodzina może funkcjonować poprawnie.  Podając nam definicję miłości, Paweł nie daje nam listy z rzeczami do wykonania, lub celami do osiągnięcia. Bóg z nami współpracuje, a my ze sobą nawzajem, prowadzeni i uzdolnieni przez ducha Świętego do wypełnienia naszego powołania.

Rozważania

  • Czytając powyższy fragment ponownie, zwróć uwagę które słowo lub zwrot przyciąga twoją uwagę najbardziej. Jak myślisz dlaczego właśnie te słowa przemawiają do ciebie? Co one mówią?
  • Jakie dary i zdolności Bóg włożył w twoje życie, byś był aktywną i budującą częścią Jego rodziny? W jaki sposób wykorzystujesz te dary i zdolności dzisiaj?
  • Czytając Pawłowy opis miłości, który z jej atrybutów wydaje ci się poza twoim zasięgiem? Jak ci się wydaje, w jaki sposób Bóg może cię do tego uzdolnić? W jaki sposób twoi bracia i siostry w Chrystusie mogą ci w tym pomóc i zachęcić do życia w takiej właśnie miłości?

Boże, jakiż to przywilej być częścią Twojej rodziny. Dzięki ci, że Ty Sam mnie stworzyłeś, uzdalniając do owocnego życia. Daj mi zrozumienie, jak mam używać moich zdolności i predyspozycji do budowania Twojego Królestwa. Daj mi siłę, bym umiał kochać i w skromności służyć drugim. Daj, bym był wrażliwy na potrzeby ludzi dookoła mnie i miał odwagę, by podjąć działanie. Amen.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s