Przyjmij uzdrowienie

th46M20CP9

Ewangelia Jana 5:1-15

Nadeszło kolejne żydowskie święto i Jezus udał się do Jerozolimy. Obok Owczej Bramy znajdowała się w mieście sadzawka otoczona pięcioma krużgankami, zwana po hebrajsku Betezda. Leżało tam wielu chorych – niewidomych, kalekich i sparaliżowanych. A anioł Pana zstępował od czasu do czasu do sadzawki i poruszał wodę. Był tam również pewien człowiek, który chorował od trzydziestu ośmiu lat. Zobaczywszy go, Jezus od razu poznał, że choruje od bardzo długiego czasu. I zapytał go:

– Czy chcesz wyzdrowieć?

– Panie, nie mam nikogo, kto by mi pomógł wejść do sadzawki, gdy anioł poruszy wodę. Zanim dojdę, ktoś inny mnie wyprzedza i doznaje uzdrowienia.

– Wstań, zwiń swoją matę i chodź o własnych siłach! – rzekł Jezus.

I człowiek ten natychmiast wyzdrowiał. Zwinął matę i zaczął chodzić. A był to akurat święty dzień szabatu. 10 Gdy żydowscy przywódcy zobaczyli go, powiedzieli:

– Jest szabat! Nie wolno ci nosić maty! To wbrew przykazaniom!

11 – To człowiek, który mnie uzdrowił, powiedział: „Zwiń matę i chodź” – odrzekł uzdrowiony.

12 – Kto ośmielił się coś takiego ci rozkazać? – dociekali.

13 Uzdrowiony nie potrafił odpowiedzieć, bo Jezus zniknął w otaczającym ich tłumie. 14 Jakiś czas potem Jezus odnalazł go w świątyni i powiedział:

– Wyzdrowiałeś. Teraz nie grzesz, żeby nie spotkało cię coś gorszego!

15 Wówczas człowiek ten udał się do przywódców i oznajmił im, że to Jezus go uzdrowił.

Wyobraź sobie, że leżysz przy tej sadzawce już od lat, czekając na uzdrowienie do którego za każdym razem ktoś cię wyprzedza. I wyobraź sobie teraz, że zjawia się człowiek, który zamiast ci pomóc wejść do sadzawki wypowiada parę słów i uzdrawia cię, i możesz po raz pierwszy od 38 lat wstać i chodzić o własnych siłach. Werset 14 sugeruje, że ułomność ta była spowodowana grzechem, a teraz jego nowe życie powinno mieć inny cel. Ta historia wcale nie naucza, że każda choroba czy niemoc jest wynikiem grzechu i Jezus o tym mówi w  Ewangelii Jana 9:1-3. Jezus zaprasza nas wszystkich byśmy otrzymali uzdrowienie z Jego rąk i odwrócili się od naszego poprzedniego zachowania, nawyków i sposobu myślenia, które niszczą nasze umysły i ciała.

Rozważania

  • Jak ci się wydaje, dlaczego Jezus spytał się tego mężczyzny przy sadzawce czy pragnie być uzdrowionym?
  • Jak to zaproszenie do otrzymania uzdrowienia może odnosić się do twojego życia? Od czego powinieneś się odwrócić by prowadzić zdrowe życie?
  • Czy znasz kogoś, kto trwa w uzależnieniu od narkotyków, leków, specyficznych zachowań, niezdrowych relacji i innych rzeczy niszczących życie i zdrowie? Poproś Boga w modlitwie o mądrość i prowadzenie w tym, jak zaprosić tę osobę do otrzymania uzdrowienia,  które może dać tylko Jezus. (Willow Creek oferuje program pomocy osobom uzależnionym i ich rodzinom, a także osobom współuzależnionym. Spotkania odbywają się w każdą środę.(http://www.willowcreek.org/recover)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s