Narodzić się na nowo

thumbcrop

Ewangelia Jana 3:1-21

Wśród faryzeuszy był pewien człowiek imieniem Nikodem, który był żydowskim przywódcą. Pewnej nocy przyszedł do Jezusa i powiedział:

– Nauczycielu! Wiemy, że zostałeś posłany przez Boga, bo nikt nie mógłby czynić takich cudów, jakie Ty czynisz, gdyby On go nie posłał.

– Zapewniam cię – rzekł Jezus – że jeśli się ktoś nie narodzi na nowo, nie ujrzy królestwa Bożego.

– Urodzić się na nowo? – zdumiał się Nikodem. – Będąc starcem? Czy można powtórnie wejść do łona matki i urodzić się?

– Jeszcze raz cię zapewniam – powtórzył Jezus – że jeśli człowiek nie narodzi się z wody i z Ducha, nie wejdzie do królestwa Bożego. Kto się narodził fizycznie, żyje tylko fizycznie. Kto się jednak narodził z Ducha, żyje także duchowo! Nie dziw się więc, że powiedziałem, iż trzeba się narodzić na nowo. Wiatr wieje, gdzie chce. Słyszysz go, ale nie wiesz, skąd i dokąd wieje. Podobnie jest z narodzeniem z Ducha – widzisz skutki, ale nie widzisz przyczyny.

– Ale jak to się dzieje? – pytał dalej Nikodem.

10 – Jesteś nauczycielem narodu i nie wiesz tego? – odparł Jezus. 11 – Zapewniam cię, że mówię o tym, co dobrze znam i co sam widziałem, ale wy nie uznajecie tego. 12 Jeśli nie wierzycie w to, co mówię o sprawach ziemskich, to jak uwierzycie w to, co powiem o sprawach niebiańskich? 13 Nikt jednak nie wstąpił do nieba oprócz Mnie, Syna Człowieczego. Stamtąd bowiem przyszedłem. 14 Podobnie jak wąż, który na pustyni został podniesiony w górę przez Mojżesza, tak i Ja, Syn Człowieczy, również muszę zostać podniesiony w górę, 15 aby każdy, kto Mi uwierzy, otrzymał życie wieczne. 16 Tak bowiem Bóg ukochał świat, że oddał swojego jedynego Syna, aby każdy, kto Mu uwierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. 17 Bóg nie posłał Syna, aby potępił świat, lecz aby go zbawił. 18 Ten, kto Mu wierzy, nie podlega potępieniu. Ale ten, kto Mu nie wierzy, już został osądzony, bo nie uwierzył jedynemu Synowi Bożemu. 19 Wyrok taki zapadł dlatego, że chociaż na świat przyszło światło, ludzie bardziej pokochali ciemność, bo ich czyny były złe. 20 Ten, kto czyni zło, nienawidzi światła i nie zbliża się do niego, aby nie wyszły na jaw jego czyny. 21 Kto zaś postępuje zgodnie z prawdą, zbliża się do światła, aby ujawniły się jego czyny, które podobają się Bogu.

W tym fragmencie Biblii widzimy, jak Nikodem który był jednym z liderów religijnych, przyszedł do Jezusa pod osłoną nocy, ze strachu przed tym, co by inni sobie o tym pomyśleli. Ale coś w osobie Jezusa sprawiło, że Nikodem zaczął zadawać pytania. Wielkim zaskoczeniem dla Nikodema było to, że Jezus nie nakładał na nikogo żadnych dodatkowych praktyk religijnych, by zaskarbić sobie przychylność i błogosławieństwo Boże. Wręcz przeciwnie, Jezus zapraszał każdego chętnego, by zechciał otrzymać nowe życie, życie które da mu dostęp do królestwa Bożego. To nowe życie, to życie w Duchu, które otrzymać możemy i dzisiaj poprzez wiarę w Jezusa, a do którego zaprasza nas sam Chrystus.

Rozważania

  • Jak ci się wydaje: dlaczego Jezus porównał wiarę w Niego do narodzenia się na nowo? Jakie są podobieństwa pomiędzy jednym i drugim?
  • W jakim sensie, na dzisiejszy dzień, Jezus zaprasza ciebie do narodzenia się na nowo? Które z Jego zaproszeń w tym fragmencie Słowa odnosi się do ciebie?
  • Czy znasz kogoś takiego, jak Nikodem, kogoś komu wydaje się, że ma wszystko pod kontrolą (władzę, finanse, dobre pochodzenie i rodzinę), ale kto ma pragnienie czegoś więcej, czegoś bardziej wartościowego? W modlitwie przynieś tę osobę przed Boga, prosząc o prowadzenie i mądrość w tym, jak tej osobie dać zaproszenie by narodził się on na nowo i otrzymał nowe życie w Chrystusie.
  • Co to znaczy „narodzić się na nowo”? Jak byś ten koncept przedstawił innej osobie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s