Ojcze, przebacz im – Dzień 26

rain!

Ewangelia Łukasza 23:26-43

„Gdy Go wyprowadzili, zatrzymali niejakiego Szymona z Cyreny, który wracał z pola, i włożyli na niego krzyż, aby go niósł za Jezusem.
 A szło za Nim mnóstwo ludu, także kobiet, które zawodziły i płakały nad Nim.  Lecz Jezus zwrócił się do nich i rzekł: «Córki jerozolimskie, nie płaczcie nade Mną; płaczcie raczej nad sobą i nad waszymi dziećmi!  Oto bowiem przyjdą dni, kiedy mówić będą: „Szczęśliwe niepłodne łona, które nie rodziły, i piersi, które nie karmiły”.  Wtedy zaczną wołać do gór: Padnijcie na nas; a do pagórków: Przykryjcie nas! Bo jeśli z zielonym drzewem to czynią, cóż się stanie z suchym?»
 Przyprowadzono też dwóch innych – złoczyńców, aby ich z Nim stracić.  Gdy przyszli na miejsce, zwane «Czaszką», ukrzyżowali tam Jego i złoczyńców, jednego po prawej, drugiego po lewej Jego stronie.  Lecz Jezus mówił: «Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią». Potem rozdzielili między siebie Jego szaty, rzucając losy.  A lud stał i patrzył. Lecz członkowie Wysokiej Rady drwiąco mówili: «Innych wybawiał, niechże teraz siebie wybawi, jeśli On jest Mesjaszem, Wybrańcem Bożym».  Szydzili z Niego i żołnierze; podchodzili do Niego i podawali Mu ocet,  mówiąc: «Jeśli Ty jesteś królem żydowskim, wybaw sam siebie».
 Był także nad Nim napis w języku greckim, łacińskim i hebrajskim: «To jest Król Żydowski».
 Jeden ze złoczyńców, których [tam] powieszono, urągał Mu: «Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas».  Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz?  My przecież – sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił».  I dodał: «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa».  Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju».”

Rozważania

– Co przemawia do ciebie w szczególny sposób w tym fragmencie Słowa?

– Spróbuj sobie wyobrazić, że jesteś jednym z obecnych przy ukrzyżowaniu Jezusa. Jesteś świadkiem drogi krzyżowej swojego Mistrza, widzisz jak wbijają Mu w dłonie gwoździe, jak rozciągnięte na krzyżu krwawi Jego ciało. Jak myślisz, jakie byłyby twoje odczucia i myśli? W jaki sposób wpłynęłoby to na twoją wiarę w Niego?

– Pomyśl o najgorszej krzywdzie, jaką ktoś ci wyrządził. Czy przebaczyłeś tej osobie? Jeśli tak, to co musiałeś w sobie przełamać by to zrobić? A jeśli nie, to jak ci się wydaje, co możesz zrobić w tym kierunku?

 

Modlitwa

„Ojcze w niebie, dzięki Ci za nieprzebraną miłość i przebaczenie, jakie mamy w śmierci krzyżowej Jezusa. Nie jestem w stanie pojąć i zrozumieć ile to musiało Go kosztować. Ale Ty właśnie powołujesz mnie bym kochał i przebaczał jak Jezus. Proszę, wypełnij mnie swoją mocą, bym umiał kochać i przebaczać tym, którzy mnie skrzywdzili najbardziej. Daj mi odwagę, bym nie zachowywał się jak ten świat – ze złością, zacięciem odseparowaniem. Ale daj mi siłę bym, w tym świecie, w swoim zachowaniu naśladował Jezusa.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s