Żydowski Król – Dzień 25

Thorns

Ewangelia Łukasza 23:1-25

„Teraz całe ich zgromadzenie powstało i poprowadzili Go przed Piłata. Tam zaczęli oskarżać Go: «Stwierdziliśmy, że ten człowiek podburza nasz naród, że odwodzi od płacenia podatków Cezarowi i że siebie podaje za Mesjasza – Króla».  Piłat zapytał Go: «Czy Ty jesteś Królem żydowskim?» Jezus odpowiedział mu: «Tak, Ja Nim jestem».  Piłat więc oświadczył arcykapłanom i tłumom: «Nie znajduję żadnej winy w tym człowieku».  Lecz oni nastawali i mówili: «Podburza lud, szerząc swą naukę po całej Judei, od Galilei, gdzie rozpoczął, aż dotąd».  Gdy Piłat to usłyszał, zapytał, czy człowiek ten jest Galilejczykiem.  A gdy się upewnił, że jest spod władzy Heroda, odesłał Go do Heroda, który w tych dniach również przebywał w Jerozolimie. 
Na widok Jezusa Herod bardzo się ucieszył. Od dawna bowiem chciał Go ujrzeć, ponieważ słyszał o Nim i spodziewał się, że zobaczy jaki znak, zdziałany przez Niego.  Zasypał Go też wieloma pytaniami, lecz Jezus nic mu nie odpowiedział.  Arcykapłani zaś i uczeni w Piśmie stali i gwałtownie Go oskarżali.  Wówczas wzgardził Nim Herod wraz ze swoją strażą; na pośmiewisko kazał ubrać Go w lśniący płaszcz i odesłał do Piłata.  W tym dniu Herod i Piłat stali się przyjaciółmi. Przedtem bowiem żyli z sobą w nieprzyjaźni. 
 Piłat więc kazał zwołać arcykapłanów, członków Wysokiej Rady oraz lud  i rzekł do nich: «Przywiedliście mi tego człowieka pod zarzutem, że podburza lud. Otóż ja przesłuchałem Go wobec was i nie znalazłem w Nim żadnej winy w sprawach, o które Go oskarżacie.  Ani też Herod – bo odesłał Go do nas; a oto nie popełnił On nic godnego śmierci.  Każę Go więc wychłostać i uwolnię». 
 <A był obowiązany uwalniać im jednego na święta>.  Zawołali więc wszyscy razem: «Strać Tego, a uwolnij nam Barabasza!»  Był on wtrącony do więzienia za jakiś rozruch powstały w mieście i za zabójstwo.  Piłat, chcąc uwolnić Jezusa, ponownie przemówił do nich.  Lecz oni wołali: «Ukrzyżuj, ukrzyżuj Go!»  Zapytał ich po raz trzeci: «Cóż On złego uczynił? Nie znalazłem w Nim nic zasługującego na śmierć. Każę Go więc wychłostać i uwolnię».  Lecz oni nalegali z wielkim wrzaskiem, domagając się, aby Go ukrzyżowano; i wzmagały się ich krzyki.  Piłat więc zawyrokował, żeby ich żądanie zostało spełnione.  Uwolnił im tego, którego się domagali, a który za rozruch i zabójstwo był wtrącony do więzienia; Jezusa zaś zdał na ich wolę.”

Rozważania

– Co w tym fragmencie Biblii, w szczególny sposób, przemawia do ciebie?

– W jaki sposób przywódcy rządowi i religijni próbowali poniżyć i znieważyć Jezusa? Jakimi słowami i wyzwiskami był On obrzucany? Jak myślisz, co musiał odczuwać Jezus, kiedy doświadczał wszystkiego, co jest opisane w tym fragmencie?

– Czy kiedykolwiek byłeś publicznie poniżony, czy też niesłusznie oskarżony? Co odczuwałeś w tym momencie i jakie blizny nosisz wciąż w sobie po tym zajściu?

Modlitwa

„Ojcze w niebie, smutek i wstyd wypełnia moje serce, kiedy myślę o tych wrzeszczących tłumach, wyśmiewających i wyzywających Jezusa, który bezbronny stał przed swoim ludem i rządem. Przyjął to wszystko na siebie dobrowolnie, poniżenie i znieważenia. Za mnie. Z miłości. Spraw by ta prawda zapadła głęboko w moje serce. Jedyne co mogę zrobić teraz, o Panie, to dziękować Ci i oddać Ci moje ręce, byś je używał w tym świecie.Niech każde moje słowo i wszystko co robię będzie odzwierciedleniem mojej wdzięczności za to, że Jezus tak cierpiał w poniżeniu za mnie i cały świat, który Ty stworzyłeś i ukochałeś.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s