Witając Króla – Dzień 20

untitled (6)

Ewangelia Łukasza 19:28-48

„Po tych słowach ruszył na przedzie, zdążając do Jerozolimy.
Gdy przyszedł w pobliże Betfage i Betanii, do góry zwanej Oliwną, wysłał dwóch spośród uczniów,  mówiąc: «Idźcie do wsi, która jest naprzeciwko, a wchodząc do niej, znajdziecie oślę uwiązane, którego jeszcze nikt nie dosiadł. Odwiążcie je i przyprowadźcie tutaj!  A gdyby was kto pytał: „Dlaczego odwiązujecie?”, tak powiecie: „Pan go potrzebuje”».  Wysłani poszli i znaleźli wszystko tak, jak im powiedział.  A gdy odwiązywali oślę, zapytali ich jego właściciele: «Czemu odwiązujecie oślę?»  Odpowiedzieli: «Pan go potrzebuje».  I przyprowadzili je do Jezusa, a zarzuciwszy na nie swe płaszcze, wsadzili na nie Jezusa.  Gdy jechał, słali swe płaszcze na drodze.  Zbliżał się już do zboczy Góry Oliwnej, kiedy całe mnóstwo uczniów poczęło wielbić radośnie Boga za wszystkie cuda, które widzieli. I wołali głośno:
«Błogosławiony Król,
który przychodzi w imię Pańskie.
Pokój w niebie
i chwała na wysokościach». 
 Lecz niektórzy faryzeusze spośród tłumu rzekli do Niego: «Nauczycielu, zabroń tego swoim uczniom!»  Odrzekł: «Powiadam wam: Jeśli ci umilkną, kamienie wołać będą». Gdy był już blisko, na widok miasta zapłakał nad nim  i rzekł: «O gdybyś i ty poznało w ten dzień to, co służy pokojowi! Ale teraz zostało to zakryte przed twoimi oczami.  Bo przyjdą na ciebie dni, gdy twoi nieprzyjaciele otoczą cię wałem, oblegną cię i ścisną zewsząd.  Powalą na ziemię ciebie i twoje dzieci z tobą i nie zostawią w tobie kamienia na kamieniu za to, żeś nie rozpoznało czasu twojego nawiedzenia». 
 Potem wszedł do świątyni i zaczął wyrzucać sprzedających w niej. Mówił do nich: «Napisane jest: Mój dom będzie domem modlitwy, a wy uczyniliście z niego jaskinię zbójców». 
 I nauczał codziennie w świątyni. Lecz arcykapłani i uczeni w Piśmie oraz przywódcy ludu czyhali na Jego życie.  Tylko nie wiedzieli, co by mogli uczynić, cały lud bowiem słuchał Go z zapartym tchem. „

Ta scena opisana w tym fragmencie tradycyjnie nazywa się Palmową Niedzielą. Jest to dzień powrotu Jezusa do Jeruzalem, gdzie witano Go jak króla, ale gdzie też będzie za parę dni ukrzyżowany. Wjeżdżając do Jeruzalem na osiołku Jezus wypełnił  słowa proroka Zachariasza, potwierdzając w ten sposób swoją tożsamość jako Boży Mesjasz ( Zachariasza 9:9).

Rozważania

– Co najbardziej przemawia do ciebie w tym fragmencie Słowa?

– Wyobraź sobie, że jesteś obecny przy wjeździe Jezusa do Jerozolimy. W której grupie ludzi byś się znalazł: czy między tymi, którzy Go witali, czy też między tymi, którzy się z nich wyśmiewali?

– Jezus powiedział swoim uczniom dokładne miejsce, gdzie znajdą osiołka i dokładne słowa pytania, jakie ktoś im zada kiedy będą chcieli go odwiązać. Uczniowie Mu uwierzyli i doświadczyli wszystkiego tak, jak to im Jezus dokładnie powiedział. Czy masz jakieś wątpliwości co do tego, kim jest Bóg albo kim ty jesteś jako uczeń Jezusa? Jakimi słowami możesz się pomodlić o to w tym tygodniu?

Modlitwa

„Ojcze w niebie, różne emocje targają mym sercem, jak czytam słowa o ostatnim wjeździe Jezusa do Jerozolimy: przejmująca żałość nad Jego cierpieniem, i nieskończona wdzięczność za to, że Jego cierpienie zbawiło mnie. Tak bardzo jestem wdzięczny, że otworzyłeś moje oczy na Twoją obecność, wyrwałeś mnie z mojego cynizmu i strachu, i powitałeś do grona Swoich dzieci. Pragnę być kimś, kto chwyta się każdego Twojego słowa i poruszenia Twojego Ducha. Trzymaj mnie blisko siebie. Do Ciebie należę.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s