Czyń z miłością – Dzień 16

Processed with VSCOcam with e5 preset

Ewangelia Łukasza 14:1-14

„Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili.  A oto zjawił się przed Nim pewien człowiek chory na wodną puchlinę.  Wtedy Jezus zapytał uczonych w Prawie i faryzeuszów: «Czy wolno w szabat uzdrawiać, czy też nie?» Lecz oni milczeli. On zaś dotknął go, uzdrowił i odprawił.  A do nich rzekł: «Któż z was, jeśli jego syn albo wół wpadnie do studni, nie wyciągnie go zaraz, nawet w dzień szabatu?» I nie mogli mu na to odpowiedzieć. 
Potem opowiedział zaproszonym przypowieść, gdy zauważył, jak sobie pierwsze miejsca wybierali. Tak mówił do nich:  «Jeśli cię kto zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by czasem ktoś znakomitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego.  Wówczas przyjdzie ten, kto was obu zaprosił, i powie ci: „Ustąp temu miejsca!”; i musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce. Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. Wtedy przyjdzie gospodarz i powie ci: „Przyjacielu, przesiądź się wyżej!”; i spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników.  Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony». 
Do tego zaś, który Go zaprosił, rzekł: «Gdy wydajesz obiad albo wieczerzę, nie zapraszaj swoich przyjaciół ani braci, ani krewnych, ani zamożnych sąsiadów, aby cię i oni nawzajem nie zaprosili, i miałbyś odpłatę.  Lecz kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych.  A będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym tobie się odwdzięczyć; odpłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych».

Rozważania

– Co przemawia do ciebie najbardziej w tym fragmencie?

– Przyjrzyj się każdemu z tych trzech przykładów przytoczonych w tym fragmencie. Jaka  wspólna myśl przewija się przez nie?

– Kiedy zastanawiasz się nad nauczaniem Jezusa w tym fragmencie – by kochać, nawet kiedy nie jest to łatwe, przedkładać dobro innych nad swoje, przygarnąć odrzuconych – które z nich jest dla ciebie najtrudniejsze do naśladowania i dlaczego?

Modlitwa

„Boże w niebie przebacz mi. Dużo łatwiej jest działać w miłości, kiedy jest mi to wygodne i dla mojego dobra. Zawsze szukam dla siebie uznania i czci, czasami skrycie a czasami otwarcie. Więcej czasu spędzam udowadniając moją wartość niż wskazując ludziom na Ciebie. Wyrzuć ze mnie to pragnienie uznania i docenienia przez innych. Kształtuj i zmieniaj moje serce tak, bym dla Twej chwały widział wpierw innych, służył im przy każdej okazji, i bym wyciągnął mą rękę do samotnych i zapomnianych.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s