Idź i czyń tak samo – Dzień 13

8bbde42f-0836-4cdf-a201-138d59719730 (2)

Ewangelia Łukasza 10:25-37

„A oto powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Go na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego.  Jezus rzekł do niego: «Dobrześ odpowiedział. To czyń, a będziesz żył».  Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?»  Jezus nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko że go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął.  Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął.  Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko:  podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go.  Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”.  Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?»  On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź, i ty czyń podobnie!»

Ta historia jest znana jako historia o dobrym Samarytaninie. Samarytanie byli narodem powstałym z mieszanych małżeństw pomiędzy Izraelitami i przesiedleńcami z innych nacji. Większość biblijnych nauczycieli ma przekonanie, że uwcześni słuchacze tej przypowieści z góry założyliby, że ranny mężczyzna był Żydem. Kapłani byli żydowskimi liderami, którzy odpowiadali za składanie ofiar w Świątyni w Jeruzalem. Lewici byli częścią kapłaństwa i asystowali głównym kapłanom w ich obowiązkach.

Rozważania

– Co do ciebie najbardziej przemawia w tym fragmencie?

– Kiedy słyszysz słowo „bliźni”, kto przychodzi ci na myśl? W jaki sposób definicja tego słowa rozszerzyła się w twojej świadomości dzięki przypowieści Jezusa o dobrym Samarytaninie?

– Kim są ludzie, czy to w twoim środowisku, czy w kraju, czy też w świecie, do których jest ci ciężko podejść z miłosierdziem? A jak Jezus pragnie, byś się do nich odnosił?

Modlitwa

„Ojcze w niebie, wybacz mi odsuwanie się, odwracanie plecami i zamykanie mych oczu na tych, którzy najbardziej potrzebują miłosierdzia i opieki. Oczyść te zakątki mojego serca, w których jest wciąż nienawiść, pogarda. Wypędź cały strach i uwolnij mój umysł od wszystkiego, co nakłania mnie do zejścia na inne drogi i podsuwa miłość innych rzeczy. Weź me ręce i stopy, o Panie, i użyj je do głoszenia Twojej miłości w tym świecie.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s