Wytrwałe serce – Dzień 11

imagesD1QVM79M

Ewangelia Łukasza 8:1-15

Następnie wędrował przez miasta i wsie, nauczając i głosząc Ewangelię o królestwie Bożym. A było z Nim Dwunastu oraz kilka kobiet, które uwolnił od złych duchów i od słabości: Maria, zwana Magdaleną, którą opuściło siedem złych duchów; Joanna, żona Chuzy, zarządcy u Heroda; Zuzanna i wiele innych, które im usługiwały ze swego mienia. 
Gdy zebrał się wielki tłum i z miast przychodzili do Niego; rzekł w przypowieściach: «Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je. Inne padło na skałę i gdy wzeszło, uschło, bo nie miało wilgoci. Inne znowu padło między ciernie, a ciernie razem z nim wyrosły i zagłuszyły je. Inne w końcu padło na ziemię żyzną i gdy wzrosło, wydało plon stokrotny». Przy tych słowach wołał: «Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!» 
Wtedy pytali Go Jego uczniowie, co oznacza ta przypowieść. On rzekł: «Wam dano poznać tajemnice królestwa Bożego, innym zaś w przypowieściach, aby patrząc nie widzieli i słuchając nie rozumieli.
Takie jest znaczenie przypowieści: Ziarnem jest słowo Boże. Tymi na drodze są ci, którzy słuchają słowa; potem przychodzi diabeł i zabiera słowo z ich serca, żeby nie uwierzyli i nie byli zbawieni. Na skałę pada u tych, którzy, gdy usłyszą, z radością przyjmują słowo, lecz nie mają korzenia: wierzą do czasu, a w chwili pokusy odstępują. To, co padło między ciernie, oznacza tych, którzy słuchają słowa, lecz potem odchodzą i przez troski, bogactwa i przyjemności życia bywają zagłuszeni i nie wydają owocu. W końcu ziarno w żyznej ziemi oznacza tych, którzy wysłuchawszy słowa sercem szlachetnym i dobrym, zatrzymują je i wydają owoc przez swą wytrwałość.

Jezus często nauczał używając przypowieści, które są krótkimi historiami używanymi do wyjaśnienia lub zobrazowania punktu widzenia. Zazwyczaj zawierały one ukryte znaczenie, które ludzie mogli zrozumieć tylko poprzez dalsze wytłumaczenie albo objawienie od Boga. Kiedy Jezus cytował Izajasza 6:9 (Słuchajcie pilnie, lecz bez zrozumienia,
patrzcie uważnie, lecz bez rozeznania! ), tłumacząc w ten sposób dlaczego mówił używając przypowieści, podkreślał że wielu usłyszy Jego przesłanie o zbawieniu przez wiarę w Niego, to jednak będą niechętni do zaakceptowania tej prawdy.

Rozważania

– Co w tym fragmencie Ewangelii Łukasza zwróciło twoją uwagę?

– O jakich czterech typach ludzi Jezus mówi w tej przypowieści i jakie są dla nich konsekwencje?

– Które z twoich zmartwień, przyjemności czy dóbr może zagrażać twojej wierze i pragnieniu by iść za Jezusem teraz lub w przyszłości?

Modlitwa

„Dziękuję Ci Ojcze w niebie za to, że otworzyłeś moje serce na Ciebie i za łaskę Twą i przebaczenie. Proszę zabezpieczaj mnie od burz i chroń moją wiarę. Panie, jeżeli moja wiara zaczyna podupadać albo jest zduszona, proszę zainterweniuj, przyciągnij mnie z powrotem, i postaw na mojej drodze ludzi, którzy będą mi mówić prawdę. Pragnę wytrwać i stać niewzruszenie, abym mógł brać udział w rozszerzaniu Twojego królestwa, demonstrując Twoją miłość aż po krańce ziemi.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s