Sługa Pana – Dzień 2

Antique Skeleton Keyes

Ewangelia Łukasza 1:26-56

“Gdy Elżbieta była w szóstym miesiącu ciąży, Bóg posłał anioła Gabriela do galilejskiego miasteczka Nazaret,  do pewnej panny o imieniu Maria, która była narzeczoną Józefa, potomka króla Dawida.  Gabriel, stanąwszy przed nią, powiedział:

– Witaj! Pan jest z tobą i obdarzył cię szczególną łaską!

Oszołomiona Maria zastanawiała się, co miałoby oznaczać takie powitanie.

– Nie bój się, Mario! – rzekł wtedy anioł. – Bóg zechciał ci okazać wyjątkową łaskę!  Wkrótce poczniesz i urodzisz syna, któremu dasz na imię Jezus.  Będzie On wielki i nazwą Go Synem Najwyższego. Bóg da Mu tron Jego przodka, króla Dawida.  Będzie wiecznie panował nad Izraelem, a Jego królestwo nie będzie miało końca!

– Ale jak to się stanie? – zapytała Maria. – Jestem jeszcze dziewicą!

– Zstąpi na ciebie Duch Święty i osłoni cię moc Boga. Dlatego dziecko, które urodzisz, będzie świętym Synem Boga.  Sześć miesięcy temu twoja krewna Elżbieta, uważana za bezpłodną, również zaszła w ciążę, mimo podeszłego wieku.  Dla Boga bowiem wszystko jest możliwe.

– Chcę służyć mojemu Panu – rzekła Maria – i jestem gotowa na wszystko, co się Jemu podoba. Niech się stanie tak, jak powiedziałeś.

Wtedy anioł odszedł.  Maria szybko udała się do rodzinnego miasta Zachariasza, położonego w górzystej krainie Judei, aby odwiedzić Elżbietę. Gdy tylko wypowiedziała słowa pozdrowienia, na dźwięk jej głosu poruszyło się w łonie Elżbiety dziecko, a ona sama została napełniona Duchem Świętym. Zawołała z radości i powiedziała do Marii:

– Jak bardzo Bóg wyróżnił cię spośród wszystkich kobiet i jak szczęśliwe jest twoje dziecko! To dla mnie zaszczyt, że odwiedziła mnie matka mojego Pana! Gdy tylko usłyszałam twoje pozdrowienie, z radości poruszyło się we mnie dzieciątko! Naprawdę Bóg obdarzył cię wyjątkowym szczęściem, bo uwierzyłaś, że spełnią się Jego słowa. Maria powiedziała wtedy:

– Z całej duszy wielbię Pana,  mojego Boga i Zbawiciela!
Obdarzył mnie bowiem wielką radością
 i dostrzegł swoją pokorną służebnicę!
Dlatego od tej pory wszystkie pokolenia
będą mnie nazywać szczęśliwą.
Wszechmocny i Święty
dokonał bowiem w moim życiu
wspaniałych rzeczy.
On w każdym pokoleniu okazuje miłość tym,
którzy są Mu posłuszni.
Jego moc jest niezwyciężona!
Rozproszył ludzi dumnych i wyniosłych.
Zrzucił z tronu władców,
a wywyższył pokornych.
Nakarmił głodnych,
a bogatych odesłał z pustymi rękami.
Pomógł swojemu słudze, Izraelowi
i nie zapomniał o miłości,
którą na zawsze przyrzekł Abrahamowi
oraz jego dzieciom, naszym przodkom.

Maria przebywała u Elżbiety około trzech miesięcy, po czym wróciła do domu.”

Rozmyślania:
– Co w tym fragmencie Słowa porusza cię najbardziej?
– Przeczytaj jeszcze raz słowa Marii do Gabriela, który właśnie ogłosił jej, że pomimo tego, że jest dziewicą, będzie miała syna. W jaki sposób jej odpowiedź pokazuje nam jej charakter?
– Elżbieta powiedziała Marii: “Naprawdę Bóg obdarzył cię wyjątkowym szczęściem, bo uwierzyłaś, że spełnią się Jego słowa“! W które z obietnic Bożych jest ci trudno uwierzyć, tak że potrzebujesz by Bóg wzmocnił twą wiarę?

Modlitwa:
“Ojcze, pomóż mi zaufać Twym słowom, którymi przemawiasz do mnie w Biblii i tym, które szepczesz do mojego serca. I kiedy zaczynam wątpić w Ciebie, w Twoją dobroć, miłość i obecność, przypomnij mi o wszystkich Twoich błogosławieństwach, Twojej miłości do mnie, i Twej obecności w moim życiu. Pomóż mi bym, tak jak Maria, umiał przyjąć Twoją wolę. Bo ja też przecież jestem Twoim sługą, i moją modlitwą jest, bym słowo, które masz dla mnie wypełnił, niezależnie od tego, jak trudne jest do uwierzenia, spełnienia, czy też dalekie od moich własnych pragnień.”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s