Sługa Pana – Dzień 2

Antique Skeleton Keyes

Ewangelia Łukasza 1:26-56

„Gdy Elżbieta była w szóstym miesiącu ciąży, Bóg posłał anioła Gabriela do galilejskiego miasteczka Nazaret,  do pewnej panny o imieniu Maria, która była narzeczoną Józefa, potomka króla Dawida.  Gabriel, stanąwszy przed nią, powiedział:

– Witaj! Pan jest z tobą i obdarzył cię szczególną łaską!

Oszołomiona Maria zastanawiała się, co miałoby oznaczać takie powitanie.

– Nie bój się, Mario! – rzekł wtedy anioł. – Bóg zechciał ci okazać wyjątkową łaskę!  Wkrótce poczniesz i urodzisz syna, któremu dasz na imię Jezus.  Będzie On wielki i nazwą Go Synem Najwyższego. Bóg da Mu tron Jego przodka, króla Dawida.  Będzie wiecznie panował nad Izraelem, a Jego królestwo nie będzie miało końca!

– Ale jak to się stanie? – zapytała Maria. – Jestem jeszcze dziewicą!

– Zstąpi na ciebie Duch Święty i osłoni cię moc Boga. Dlatego dziecko, które urodzisz, będzie świętym Synem Boga.  Sześć miesięcy temu twoja krewna Elżbieta, uważana za bezpłodną, również zaszła w ciążę, mimo podeszłego wieku.  Dla Boga bowiem wszystko jest możliwe.

– Chcę służyć mojemu Panu – rzekła Maria – i jestem gotowa na wszystko, co się Jemu podoba. Niech się stanie tak, jak powiedziałeś.

Wtedy anioł odszedł.  Maria szybko udała się do rodzinnego miasta Zachariasza, położonego w górzystej krainie Judei, aby odwiedzić Elżbietę. Gdy tylko wypowiedziała słowa pozdrowienia, na dźwięk jej głosu poruszyło się w łonie Elżbiety dziecko, a ona sama została napełniona Duchem Świętym. Zawołała z radości i powiedziała do Marii:

– Jak bardzo Bóg wyróżnił cię spośród wszystkich kobiet i jak szczęśliwe jest twoje dziecko! To dla mnie zaszczyt, że odwiedziła mnie matka mojego Pana! Gdy tylko usłyszałam twoje pozdrowienie, z radości poruszyło się we mnie dzieciątko! Naprawdę Bóg obdarzył cię wyjątkowym szczęściem, bo uwierzyłaś, że spełnią się Jego słowa. Maria powiedziała wtedy:

– Z całej duszy wielbię Pana,  mojego Boga i Zbawiciela!
Obdarzył mnie bowiem wielką radością
 i dostrzegł swoją pokorną służebnicę!
Dlatego od tej pory wszystkie pokolenia
będą mnie nazywać szczęśliwą.
Wszechmocny i Święty
dokonał bowiem w moim życiu
wspaniałych rzeczy.
On w każdym pokoleniu okazuje miłość tym,
którzy są Mu posłuszni.
Jego moc jest niezwyciężona!
Rozproszył ludzi dumnych i wyniosłych.
Zrzucił z tronu władców,
a wywyższył pokornych.
Nakarmił głodnych,
a bogatych odesłał z pustymi rękami.
Pomógł swojemu słudze, Izraelowi
i nie zapomniał o miłości,
którą na zawsze przyrzekł Abrahamowi
oraz jego dzieciom, naszym przodkom.

Maria przebywała u Elżbiety około trzech miesięcy, po czym wróciła do domu.”

Rozmyślania:
– Co w tym fragmencie Słowa porusza cię najbardziej?
– Przeczytaj jeszcze raz słowa Marii do Gabriela, który właśnie ogłosił jej, że pomimo tego, że jest dziewicą, będzie miała syna. W jaki sposób jej odpowiedź pokazuje nam jej charakter?
– Elżbieta powiedziała Marii: „Naprawdę Bóg obdarzył cię wyjątkowym szczęściem, bo uwierzyłaś, że spełnią się Jego słowa„! W które z obietnic Bożych jest ci trudno uwierzyć, tak że potrzebujesz by Bóg wzmocnił twą wiarę?

Modlitwa:
„Ojcze, pomóż mi zaufać Twym słowom, którymi przemawiasz do mnie w Biblii i tym, które szepczesz do mojego serca. I kiedy zaczynam wątpić w Ciebie, w Twoją dobroć, miłość i obecność, przypomnij mi o wszystkich Twoich błogosławieństwach, Twojej miłości do mnie, i Twej obecności w moim życiu. Pomóż mi bym, tak jak Maria, umiał przyjąć Twoją wolę. Bo ja też przecież jestem Twoim sługą, i moją modlitwą jest, bym słowo, które masz dla mnie wypełnił, niezależnie od tego, jak trudne jest do uwierzenia, spełnienia, czy też dalekie od moich własnych pragnień.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s