Nie lękaj się – Dzień 1

stockvault-jumper-cables-and-hand119801

Ewangelia Łukasza 1:1-25

Dostojny Teofilu! Wielu już starało się uporządkować wydarzenia z życia Chrystusa, zgodnie z tym, co przekazali naoczni świadkowie i pierwsi głosiciele słowa.  Ja również uznałem za słuszne przestudiować je, od pierwszego do ostatniego, i dokładnie opisać wszystko po kolei,  abyś był pewien tego, czego się nauczyłeś. Zacznę od historii o pewnym kapłanie, Zachariaszu, który żył w Judei za panowania króla Heroda. Należał on do kapłańskiej grupy Abiasza. Z kapłańskiego rodu Aarona pochodziła również jego żona, Elżbieta.  Byli to ludzie prawi w oczach Boga, żyjący w zgodzie zarówno z duchem, jak i z literą całego Bożego Prawa.  Oboje dożyli sędziwego wieku, ale nie mieli dzieci, gdyż Elżbieta była bezpłodna. Pewnego dnia, grupa Zachariasza pełniła służbę w świątyni, jemu zaś w drodze losowania przypadł zaszczyt wejścia do miejsca świętego i złożenia Panu ofiary z kadzidła. W tym czasie na dziedzińcu znajdowało się wielu modlących się ludzi. Będąc w świątyni, Zachariasz ujrzał nagle anioła Bożego stojącego po prawej stronie ołtarza kadzenia.  Ogarnęły go zdumienie i strach.  Lecz anioł powiedział:

– Nie bój się, Zachariaszu! Przyszedłem ci oznajmić, że Bóg wysłuchał twojej modlitwy: Elżbieta, twoja żona, urodzi syna. Daj mu na imię Jan. Stanie się on przyczyną radości nie tylko dla was, ale także dla wielu innych ludzi. Będzie wielki w oczach Pana. Nie będzie pił wina ani innych tego rodzaju napojów i już w łonie matki zostanie napełniony Duchem Świętym. Przekona on wielu potomków Izraela, aby powrócili do Pana, swojego Boga. Będzie się odznaczał nieugiętym duchem i mocą proroka Eliasza. To on poprzedzi nadejście Mesjasza i przygotuje ludzi dla Pana, nauczając ich prawości. Pogodzi również rodziców z dziećmi.

– To chyba niemożliwe? – odpowiedział Zachariasz aniołowi. – Jestem już przecież stary, a moja żona również jest w podeszłym wieku.

– Ja jestem Gabriel – rzekł wtedy anioł. – Przebywam w najbliższym otoczeniu Boga. To On posłał mnie do ciebie z tą dobrą nowiną. Ponieważ mi jednak nie uwierzyłeś, staniesz się niemy aż do czasu spełnienia się wszystkiego, co zapowiedziałem.

Tymczasem ludzie na dziedzińcu czekali na Zachariasza i dziwili się, dlaczego jeszcze nie wychodzi. Gdy się wreszcie ukazał, nie był w stanie wypowiedzieć ani słowa. Po jego gestach zebrani zorientowali się, że właśnie widział anioła. Zachariasz pozostał w świątyni jeszcze kilka dni i dopiero po zakończeniu swojej kapłańskiej służby powrócił do domu.  Wkrótce jego żona zaszła w ciążę i przez pięć następnych miesięcy żyła w odosobnieniu.

– Jakże dobry jest Pan! – cieszyła się. – Zdjął ze mnie hańbę bezdzietności.”

Herod Wielki rządził Judeą i Galileą (między innymi) w latach 37 – 4 B.C.  Betlejem i Jeruzalem były położone w Judei. Kapłani w tamtym czasie byli zobowiązani do palenia kadzidła na ołtarzu przed wejściem do miejsca Przenajświętszego w Świątyni w Jeruzalem. Tylko raz w swoim życiu mógł kapłan być wybrany do tej posługi: by wejść do miejsca Przenajświętszego, wypełnić kadzidło ziołami na poranną i wieczorną ofiarę. Było bardzo dużym wyróżnieniem i przywilejem.

Przemyślenia:
– Jakie słowa, czy też obrazy z tego fragmentu Biblii, najbardziej do ciebie przemawiają?
– W jaki sposób słowa Łukasza: „uznałem za słuszne przestudiować je, od pierwszego do ostatniego, i dokładnie opisać wszystko po kolei„, wpływają na twoje spojrzenie i zrozumienie następnych wersetów?
– W jakich sferach twojego życia (rodzina, praca, przyjaźnie) zauważyłeś, że twoje zachowanie jest najczęściej motywowane strachem? Skąd on się bierze i w jaki sposób możesz prosić Boga o pomoc w pokonaniu tego lęku?
Modlitwa:
„Ojcze w niebiosach, dzięki Ci za Twą zbawieńczą Łaskę i za nowe życie w Jezusie Chrystusie! Daj, bym czytając słowa Łukasza opisujące życie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa, dostrzegł i zrozumiał Twoją obecność w moim życiu. Spraw, bym mógł słyszeć Twoje słowa, wzmocnij mą wiarę i przekształtuj moje pragnienia, bym coraz lepiej podążał za Twoimi drogami.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s