Sabat i dziesięcina – Poniedziałek, 23 marzec

thZK8RXSES
Księga Nehemiasza 10:31-37
 „Mianowicie: że córek naszych nie damy narodom tej ziemi ani córek ich nie weźmiemy za żony dla synów naszych. A co do narodów tej ziemi przynoszących towary i wszelkiego rodzaju zboże do sprzedania w dzień sobotni: to nie przyjmiemy tego od nich w szabat ani w dzień święty. Również w roku szabatowym zrzekniemy się korzyści i żądania zwrotu od wszelkiego dłużnika. Niniejszym podejmujemy też zobowiązania, że rocznie dawać będziemy jedną trzecią sykla na [potrzeby] kultu w domu Boga naszego, na chleb pokładny, na ustawiczną ofiarę pokarmową, na ustawiczne całopalenie, na szabaty, na dni nowiu, święta, na uczty święte i na ofiary przebłagalne, by uzyskać pojednanie dla Izraela, słowem, na wszelką posługę w domu Boga naszego.  
Losowaniem rozstrzygnęliśmy – kapłani, lewici i lud – sprawę dostarczenia opału: należy go rokrocznie w określonych terminach odstawiać do domu Boga naszego według kolejności rodzin, aby zgodnie z przepisem Prawa utrzymywać ogień na ołtarzu Pana, Boga naszego.
Chcemy też rokrocznie przynosić do domu Pańskiego pierwociny ziemi naszej i pierwociny każdego owocu drzew wszelkiego rodzaju oraz zgodnie z przepisem Prawa to, co pierworodne: z synów naszych i z bydła naszego: pierworodne wołów naszych i owiec obiecujemy odstawić do domu Boga naszego dla kapłanów urzędujących w domu Boga naszego. „
Wiekszosc Izraelitow zajmowało się rolnictwem, i z trudem mogli wraz z rodzinami utrzymać się ze swoich zbiorów, czy też z hodowli owiec i kóz. W rzeczywistości nie byli w stanie nic odłożyć na bok, czy to z plonów, czy czasu, czy też pieniędzy. Pomimo tego, jako żelazne przypomnienie tego, że to Bóg jest Tym, który zapewnia im opiekę, zobowiązali się, by przestrzegać dwóch zasad w ich życiu:  odpoczynku raz w tygodniu (Sabat) i dawania 10% ich zarobków (dziesięcina). Zdyscyplinowali się,  aby oddać chwałę za wszystko Temu, któremu ona się należy, a nie przypisywać jej własnej pracy, czy też kontom bankowym.
   Łatwo jest pomyśleć, że się czemuś wierzy, jest jednak znacznie trudniej pokazać to naszym zachowaniem i życiem. Czasami potrzebujemy literalnego, mocnego przypomnienia, aby to głęboko w nas zapadło. Sabat (odpoczynek raz w tygodniu) i dziesięcina (oddanie Bogu10% naszych zarobków) w założeniu nie są ustanowione po to, by być mechanicznym i legalistycznym obowiązkiem. Są po to, żeby były stałym przypomnieniem – regularnym cyklem – które przypominają nam o Bożej dobroci i Jego opiece w naszym życiu.
– Jeżeli  nie dajesz regularnie dziesięciny, albo nie przestrzegasz odpoczynku Sabatu, co ciebie przed tym zatrzymuje?
W wersecie 37 , Nehemiasz opisuje jak Izraelici zobowiązali się do oddawania Bogu pierwszej części swoich zarobków, a nie tego, co pozostało im na końcu. Jak myślisz, dlaczego jest to takie ważne?
Jaki jest twój obecny stosunek do dawania – czy Bóg jest w tym pierwszy, czy też proponujesz Mu to, co pozostanie po zapłaceniu miesięcznej raty za dom,  za samochod, po wydatkach na życie, itp…? Jak to świadczy o tym, gdzie pokładasz swoje zaufanie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s