Nowy początek – Piątek, 13 marzec

photo-1419090960390-4969330366ab (2)

Księga Nehemiasza 8:1-9 (…) wtedy zgromadził się cały lud, jak jeden mąż, na placu przed Bramą Wodną. I domagali się od pisarza Ezdrasza, by przyniósł księgę Prawa Mojżeszowego, które Pan nadał Izraelowi. Pierwszego dnia miesiąca siódmego przyniósł kapłan Ezdrasz Prawo przed zgromadzenie, w którym uczestniczyli przede wszystkim mężczyźni, lecz także kobiety oraz wszyscy inni, którzy byli zdolni słuchać.  I czytał z tej księgi, zwrócony do placu znajdującego się przed Bramą Wodną, od rana aż do południa przed mężczyznami, kobietami i tymi, którzy rozumieli; a uszy całego ludu były zwrócone ku księdze Prawa. Pisarz Ezdrasz stanął na drewnianym podwyższeniu, które zrobiono w tym celu. Obok niego stanął po prawicy: Mattitiasz, Szema, Anajasz, Uriasz, Chilkiasz i Maasejasz; a po lewicy: Pedajasz, Miszael, Malkiasz, Chaszum, Chaszbaddana, Zachariasz i Meszullam.   Ezdrasz otworzył księgę na oczach całego ludu – znajdował się bowiem wyżej niż cały lud; a gdy ją otworzył, cały lud się podniósł.  I Ezdrasz błogosławił Pana, wielkiego Boga, a cały lud z podniesieniem rąk swoich odpowiedział: «Amen! Amen!» Potem oddali pokłon i padli przed Panem na kolana, twarzą ku ziemi.  A lewici: Jozue, Bani, Szerebiasz, Jamin, Akkub, Szabbetaj, Hodiasz, Maasejasz, Kelita, Azariasz, Jozabad, Chanan, Pelajasz objaśniali ludowi Prawo, podczas gdy lud pozostawał na miejscu: Czytano więc z tej księgi, księgi Prawa Bożego, dobitnie, z dodaniem objaśnienia, tak że lud rozumiał czytanie.   Wtedy Nehemiasz, to jest namiestnik, oraz kapłan-pisarz Ezdrasz, jak i lewici, którzy pouczali lud, rzekli do całego ludu: «Ten dzień jest poświęcony Panu, Bogu waszemu. Nie bądźcie smutni i nie płaczcie!» Cały lud bowiem płakał, gdy usłyszał te słowa Prawa.

Dla Izraelitów, siódmy miesiąc roku kalendarzowego był rozpoczęciem ich nowego roku – swięto obchodzone przez Żydów dzisiaj jako Rosh Hashanah. Był to dzień świętowania Bożej łaski i mocy, objawionej w darowaniu Izraelowi „nowego poczatku”. Tak więc, ma to całkowity sens, że Nehemiasz i jego ludzie postanowili, że teraz właśnie jest czas obchodzić to święto, kiedy Bóg dosłownie dał Jeruzalem nowy poczatek. Pierwszą reakcją ludzi był  szloch, bo czuli się niegodni, ale Ezra, ich kapłan, przypomniał im, że jest to dzień świętowania wszystkiego, czego Bóg dokonał, nawet jeśli praca  jest jeszcze nie ukończona.
        Boże działanie w naszym życiu – nawet, kiedy Jego kompletny owoc pracy nie jest jeszcze w nas wypełniony – jest czymś wartym świętowania.
– Nie musimy czekać do Nowego Roku, aby świętować nowe początki. W jakim aspekcie twojego życia  potrzebujesz dzisiaj, aby Bóg w łasce dał ci nowy start?
Poświęć kilka minut rozmyślając nad tym, ze Bóg naprawdę oferuje nowe początki, bez żadnej opłaty! Podziękuj Mu za Jego cudowną łaskę i przebaczenie.
Zaplanuj, by  w jakiś sposób (duży lub mały), w ten „weekend ” świętować nowy początek, który Bóg ci ofiarowuje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s